SZKOŁA PODSTAWOWA IM. MIKOŁAJA REJA W REJOWCU

 

22-360 Rejowiec, ul. Zwierzyńskiego 8A, tel.: 82-56 88 612, e-mail sekretariat: sekretariat@sprejowiec.pl

NIP 564-157-51-51

 

 

DZIELNICOWY

  sierżant sztabowy Dariusz Betiuk

 Kontakt: 22-360 Rejowiec ul. Parkowa 23

tel. (82) 560-11-02, tel. kom. 798 003 708

 

Jak długo marihuana utrzymuje się w organizmie? Kiedy robić test na THC?

Testy wykrywające marihuanę, a właściwie THC (tetrahydrokannabinol) w organizmie są skuteczne, pod warunkiem że od zażycia narkotyku nie minęło zbyt dużo czasu. Jak długo utrzymuje się marihuana w organizmie?

Jak długo po wypaleniu marihuany można wykryć THC w organizmie? To, jak długo marihuana utrzymuje się w organizmie zależy od tego, jak często ktoś pali marihuanę i jakim testem przeprowadzane jest badanie.

Wykrywanie THC (marihuana, haszysz) w ślinie

W ślinie obecność THC możesz wykryć przez bardzo krótki czas. Testy apteczne wykryją obecność THC w ślinie do 72 godzin od wypalenia marihuany czy haszyszu.

Wykrywanie THC (marihuana, haszysz) we krwi

We krwi THC, zawarte w marihuanie czy haszyszu można wykryć:

 przy umiarkowanie częstym paleniu do 2-3 dni od użycia przy codziennym paleniu marihuany THC we krwi nawet do 2 tygodni

Wykrywanie THC (marihuana, haszysz) w moczu

W przypadku moczu wykrywalność THC zawartego w marihuanie czy haszyszu również jest uzależniona od tego, jak często narkotyki są zażywane:

przy jednorazowym zażyciu THC w moczu wykryć można do 3 dni przy częstym paleniu do 10 dni

przy bardzo częstym i długotrwałym paleniu THC można wykryć w moczu nawet do 21-27 dni po ostatnim użyciu.

Mefedron: skutki zażywania narkotyku

Mefedron (podobnie jak metafedron) to narkotyk o działaniu podobnym do amfetaminy, kokainy i ecstasy. Na rynku środków psychoaktywnych pojawił się stosunkowo niedawno, a skutki jego przyjmowania do tej pory nie zostały naukowo zbadane. W Polsce mefedron został zdelegalizowany w 2010 roku – mimo to można łatwo kupić go przez internet, w sklepach z dopalaczami oraz w klubach i dyskotekach. Metafedron początkowo był legalny, ale w 2015 roku również wydano zakaz jego rozprowadzania. Przeczytaj, jakimi konsekwencjami grozi przyjmowanie mefedronu i czym się on różni od metafedronu.

Spis treści:

  1. Mefedron: wygląd

  2. Mefedron: działanie

  3. Mefedron: objawy zażycia

  4. Mefedron: długotrwałe skutki zażywania narkotyku

  5. Mefedron a metafedron

  6. Metafedron: czy jest legalny?

Mefedron (nazwy potoczne: mef, mefka, mefcia) to rodzaj dopalacza, którego efekty działania są zbliżone do amfetaminy i ecstasy, a ze względu na krótki czas działania także do kokainy. Zalicza się go do grupy stymulantów (substancji działających pobudzająco) i empatogenów (wywołują charakterystyczne reakcje emocjonalno-społeczne, m.in. zwiększają empatię i otwartość na ludzi). Mefedron bardzo silnie uzależnia psychicznie – już jedna dawka wywołuje przymus sięgnięcia po kolejną. Osoba zażywająca ten narkotyk z reguły szybko zatraca się w nałogu i podporządkowuje całe swoje życie zdobywaniu pieniędzy na zakup nowych dawek.

Mefedron: wygląd

Mefedron najczęściej sprzedawany jest pod postacią kryształków, tabletek, kapsułek lub proszku. Zwykle zażywa się go wciągając proszek przez nos lub doustnie – połykając tabletkę lub rozpuszczając w napoju.

Czysty mefedron jest bezwonny i bezbarwny. Często jednak wchodzi w skład dopalaczy, czyli mieszanek różnych substancji psychoaktywnych. Zanieczyszczony (wówczas ma kolor i zapach) może być bardzo niebezpieczny i powodować nasilenie objawów niepożądanych.

Mefedron: działanie

Działanie mefedronu nie zostało dotąd rzetelnie przebadane pod kątem toksykologicznym. Jednak na podstawie opisów osób, które zażywały ten środek, a także lekarzy ratujących ofiary przedawkowania, można sporządzić listę najczęściej występujących objawów zażycia. Są to:

  • silne pobudzenie psychomotoryczne;

  • uczucie euforii;

  • empatia i otwarcie na innych (potrzeba rozmowy z ludźmi, opisywania swoich emocji, dzielenia się historiami);

  • poczucie siły i energii;

  • słowotok.
     

Mefedron: objawy zażycia

Osoba po zażyciu mefedronu ma rozszerzone źrenice, rumieńce na twarzy, odczuwa suchość w ustach. Jej dłonie są zimne, czasem sine. Może intensywnie się pocić, drżeć i mieć gęsią skórkę. Typowymi objawami są też zahamowanie łaknienia i przyspieszenie tętna. Nawet do kilku dni po zażyciu mefedronu w moczu i pocie osoby uzależnionej można wyczuć charakterystyczny, nieprzyjemny zapach.

Obok objawów somatycznych i euforycznego wpływu na psychikę, zażywanie mefedronu może powodować szereg objawów niepożądanych. Prawdopodobieństwo ich wystąpienia wzrasta wraz z ilością zażytej dawki. Niebezpieczne jest także łączenie mefedronu z alkoholem oraz innymi substancjami psychoaktywnymi.

Do objawów niepożądanych należą:

Skrajnie negatywne skutki mogą wystąpić także podczas zjazdu, czyli końcowego etapu działania narkotyku. W miarę zażywania coraz częściej i coraz większych ilości mefedronu, objawy zjazdu nasilają się. Osoba uzależniona odczuwa tak dużą chęć na kolejną "działkę", że jest w stanie zrobić wszystko, aby tylko zdobyć upragnioną dawkę narkotyku.

 

Mefedron: długotrwałe skutki zażywania narkotyku

Skutki długotrwałego zażywania mefedronu mogą pojawiać się nawet do kilku miesięcy po całkowitym odstawieniu substancji. Obejmują zaburzenia rytmu serca, niekontrolowane skoki ciśnienia, stany lękowe, psychozy i urojenia. Znany jest przypadek 22-latki, która po kilku miesiącach przyjmowania mefedronu dostała ostrej manii prześladowczej. Rodzina przywiozła ją do szpitala psychiatrycznego, skarżąc się na dziwne zachowanie dziewczyny – była przekonana, że ktoś ją śledzi i chce ją zabić. Odmawiała przyjmowania pokarmów uważając, że są zatrute, była bardzo pobudzona psychoruchowo, wulgarna, spięta. Okazało się, że od wielu miesięcy zażywała dopalacz o nazwie "Kokolino", którego głównym składnikiem był mefedron. Częstym skutkiem ubocznym długotrwałego przyjmowania narkotyku jest też znaczny spadek wagi. W prasie zagranicznej opisywano przypadki, kiedy osoby uzależnione traciły 30 kg w ciągu dwóch tygodni. Objaw ten w połączeniu z bezsennością szybko prowadzi do całkowitego wycieńczenia organizmu, upośledzenia jego kluczowych funkcji, a nawet zgonu.

Mefedron a metafedron

Metafedron (3MMC) jest pochodną mefedronu, niejako jego zamiennikiem, który pojawił się na rynku dopalaczy po zdelegalizowaniu tego pierwszego. Działanie metafedronu jest podobne do tego, jak działają amfetamina i kokaina, również zażywa się go poprzez wciąganie nosem.

Osoba po zażyciu metafedronu jest pobudzona, pełna energii, ale i zarazem agresji, lęku. Metafedron powoduje zaburzenie pracy serca, podwyższenie temperatury ciała i wystąpienie wysokiego ciśnienia. Ci, którzy zażyli metafedron mają rozszerzone źrenice i często szczękościsk.

 

Metafedron: czy jest legalny?

Metafedron jest środkiem równie niebezpiecznym jak mefedron, dlatego, choć pojawił się na rynku później, 1 lipca 2015 roku również został zdelegalizowany.

 

Źródło pochodzenia – poradnik i zdrowie